Školenie pedagógov

V utorok 16. januára Búdka 22 hostila pedagógov z komunitne-vzdelávacieho programu nadácie Green Foundation Roots & Shoots Slovakia. Celodenné školenie bolo zamerané prevažne na facilitáciu žiackeho tímu pri jeho práci na environmentálnych alebo sociálnych projektoch. Ďakujeme všetkým účastníkom, ktorí obohatili školenie svojimi inšpiráciami a skúsenosťami z príbuzných aktivít a programov.

Výstava INSTANT DIARY by Martina Rötlingová v Búdke 22

Diela Martiny Rötlingovej je možné vidieť počas akcií organizovaných v Búdke 22. V prípade záujmu o individuálnu prehliadku kontaktujte priamo autorku.

 INSTANT DIARY / Martina Rötlingová

Hosť/ Iveta Tomanová

Kurátorka výstavy/ Bohunka Zamecová

Máte niekedy pocit, že žijeme v zvláštnom zrýchlenom čase – v matrixe, kedy sa nestíhate stretnúť s kamarátmi, ale stíhate sledovať ich statusy a selfíčka? Paralelný svet sociálnych sietí je tak aktívny, že vám stačí pozrieť si profil zvolenej osoby a už viete, ako kvalitne vedie svoj život. Závidíte? Obdivujete? Čudujete sa? Nedávno som čítala jeden z mnohých článkov, ktoré vám vyskočia na internete ako prevratná novinka, výskum vedcov, štatistov, ktorých mená nikto neuvádza, že denne trávime v priemere na sociálnych sieťach osem hodín. Tomu sa dá veriť. A práve s témou sebaprezentácie a instantnosťou momentov pracuje Martina Rötlingová. Pravdaže, téma je aktuálna až príliš, môžete si pomyslieť, že ste ňou až presýtení. Martina je ale rafinovaná. Chce potrápiť aj vašu trpezlivosť a predstavivosť. Jej súčasné maľby sú portrétmi ľudí ale i budov. Sú nejasné a rozostrené. Postavu alebo architektúru na nich viete rozoznať, cítite ich krivky a tvary, ale ona vám ich jasne neukáže. Zahmlieva ich, rozmazáva a dáva priestor najmä vašej predstavivosti. Zároveň je k vám nekompromisná. Neprezradí všetko. Iba naznačí. Keď svoju maľbu postne na instagrame, vyzýva vás, hecuje a rada sleduje následné komentáre a reakcie, lebo komunikácia s divákom je pre ňu veľmi dôležitá. Aktívny sledovateľ čaká a loadingový kruh z obrázka vôbec nemizne. Nikdy z jej maľby nezmizne. Môžete len tušiť, či sa práve dívate na modelku, celebritu alebo kamarátkine selfie. Je to budova z Bratislavy alebo z Paríža? Tento rok Martina absolvovala trojmesačný pobyt v Paríži v ateliéroch Cités des Artes. Práve tam vzniklo viacero diel, ktoré sú vystavené v Búdke 22.

Instant Diary je súbor Martininých záznamov a postrehov, ktoré jej utkveli v pamäti. Prchavosť momentov vizualizuje vo voľnej sérii diel, ktoré sú o meste a o svetlách, sú o dnešku a ženskosti. Sú to zmrazené obrazy žien a sú to aj odrazy svetiel, ktoré vytvárajú svetelný obraz mesta, nestály a premenlivý. Instantný obraz mesta, neustále meniaci svoju formu, rozpínavosť a intenzitu. Určite sa vám už prihodilo, že ste sa večer dívali na mesto, a keď ste potom zavreli oči ostali vám v hlave premietnuté svetlá mesta – svetelné Bubliny. Dočasné mestské usporiadanie, pretože kým ste oči znova otvorili, niekto už určite vo svojom okne zhasol a naopak lampa na konci ulice opäť naskočila. Okamžitosť mestskej scenérie a pocit instantnej slávy sa prepájajú v dielach Martiny Rötlingovej. Poznáte to veľmi dobe. Ľudia na seba mieria mobilmi, selfie tyčkami a fotia sa so svojimi obeťami, ktoré možno ani netušia, že sú fotené. Idete na party, treba sa odfotiť, s kultúrnou pamiatkou tiež a aj s jedlom, ktoré práve konzumujete. Aj s obrazom alebo sochou v galérii. V predvianočnom čase pravda aj s vianočnou inštaláciou vášho obľúbeného výkladu. Martinu zaujímajú len ruky, ktoré držia aparát. Na rozrastajúcej sa skupine malieb môžeme detailne sledovať ženskú ruku s nápadne farebnými nechtami v detaile. Autorka nám neprezrádza koho práve fotí, ukazuje nám výhradne fyziognómiu ruky fotografky. Ruka a jej poloha sú v tomto prípade kľúčové. Nejde jej o presnú štúdiu ani dokonalú anatomickú kresbu, ide jej o zobrazenie neprirodzenosti. Úchopu, ktorý vychádza z potreby odfotiť sa sám, preto musíme ruku ohnúť a vytočiť ju do neprirodzenej polohy. Zvláštna hybridná ruka, ktorá drží telefón patrí monštru našej prítomnosti. Je to Selfiebeast, ktorá sa ležérne pohybuje ulicami, je perfektne nastajlovaná  a loví to, čo sa jej práve hodí do siete. V tom tkvie jej podstata – päť minút slávy a pominuteľnosť postu, ktorý aj tak o chvíľu niekto preskroluje nižšie.

Na prvú výstavu v Búdke 22 sme pozvali aj hosťa, autorku, ktorá nám prirodzene pri rozhovoroch vyplynula ako pendant k Martine. Hosťom výstavy Instant Diary je Iveta Tomanová. Obidve autorky sa tematicky stretávajú v hlavných námetoch ich súčasnej tvorby, navzájom si ale nie sú konkurenciou, práve naopak, tému sebaprezentácie každá vizualizuje inou formou. Iveta je sochárka. Martina je maliarka. Ich figúry majú odlišnú estetiku aj feeling. Navzájom ich diela výborne komunikujú a vťahujú diváka do hlbšieho dialógu a variabilnejšieho vizuálneho zážitku. Na výstavu sme vybrali dve sochy Ivety Tomanovej. Sú zmrazené vo zvláštnom vykrútenom, rovnako ako u Martiny, neprirodzenom pohybe, ktorý vzniká len pre objektív. Štylizovaný pohyb, ktorý klame, je zámerom a cieľom figurín. Chcú predsa vyzerať pred objektívom dokonale. Chcú skryť svoje krivky, zastrieť svoju nedokonalosť, pootočiť sa a ukázať sa tak, aby boli len obdivované a nie kritizované, aby pozbierali čo najviac lajkov od priaznivcov.

Kontakty:

Matrina Rötlingová: martina.rotlingova@gmail.com

Iveta Tomanová: galeriagrba@gmail.com

 

Pocit I., 20x20cm, cena: 60eur

 

STU, 80x80cm, cena: 700eur

 

 

Selfie Beast III., 30×25 cm, cena: 220 Eur

 

Selfie Beast II., 30×25 cm, cena: 220 Eur

 

La Defense II., 20×20 cm, cena: 90 Eur

 

La Defense, 20×20 cm, cena: 90 Eur

 

Elizabeth, 70×70 cm, cena: 700 eur

 

Audrey, 70×70 cm, cena: 700 Eur

 

Rue de Fourcy, 20×20 cm, cena: 90 Eur

 

M.M.I., 70×70 cm, cena: 700 Eur

 

M.M.II., 70×70 cm, cena: 700 Eur

 

Louvre, 30×30 cm, cena: 90 Eur

 

Important Moments I., 105×100 cm, cena: 1000 Eur

 

Blurry Thinking, 50×50 cm, cena: 450 Eur

 

Three selfie-hands, 100×130 cm, cena 1300 Eur

 

Right Cut / Diptych, 2x 30×30 cm, cena: 450 Eur

 

Sky II., 40×30 cm, cena: 135 Eur

 

Sky III, 40×30 cm, cena: 135 Eur

 

Paysage, 30×40 cm, cena: 120 Eur

Seminár Ako ďalej s podporou sociálnych inovácií na Slovensku?

V utorok 5. decembra 2017 sme v priestoroch sídla našej nadácie, v novootvorenej Búdke 22 privítali približne 50 účastníkov pracovného semináru Ako ďalej s podporou sociálnych inovácií na Slovensku?, ktorý spoločne zorganizovali Ashoka, Green Foundation a Svatobor. Zámerom stretnutia bola predstaviť hlavné zistenia sondy do prostredia sociálnych inovátorov. V troch workshopoch na témy Ako lepšie spolupracovať?, Ako rovíjať vzťahy donorov a inovátorov? a Ako merať dopady inovácií a čo s neúspechom? sme potom s účastníkmi diskutovali o hlavných bariérach a hľadali možné riešenia do budúcnosti. Na tento seminár plánujeme v budúcnosti nadviazať ďalšími aktivitami zameranými na rozvoj ekosystému sociálnych inovácií.

Workshop s Igorom Markom

Workshop pod vedením skúseného architekta, urbanistu a placemakera Igora Marka, ktorý sa venuje mestotvorbe. Na tomto workshope budú spoločne s pozvanými hosťami zanalyzované všetky dáta vyzbierané v rámci participatívneho procesu Čiastočnej revitalizácie Kollárovho námesia a bude definovaná vízia námestia, jeho funkcionalita a nová podoba.

22.11.2017
od 14:00 do 18:00
Búdka 22 / Búdková cesta 22, Bratislava